Sidste nyt om indeklima fra Realdania

Ingen billeder? Web-version

Realdania logo

Leder

Sundt indeklima i fremtidens byggeri

Byggeriet anno 2018 viser, at der er lang vej i forhold til at indtænke indeklima og sundhed som væsentlige parametre, når man bygger nyt og renoverer. Derfor satte Realdania en række af landets førende forskere og eksperter i bæredygtigt byggeri og sunde bygninger stævne til Building Green i Forum til en debat om de nyeste tendenser og prioriteter på indeklimaområdet. Læs den opsamlende artikel ’Sundt indeklima skal være en del af fremtidens byggeri’ fra debatten og få indblik i de mange, målbare gevinster ved et godt indeklima.  

Vores kolleger i Realdania By & Byg afsluttede i sommer det innovative og eksperimenterende nybyggeri Sunde Boliger i Holstebro, hvor den nyeste forskning indenfor indeklima er blevet afprøvet i praksis. Nu går Realdania By & Byg så i gang med at teste indeklimaløsninger i tre ældre villaer sammen med tre testfamilier. Det nye indeklimaprojekt skal gøre os klogere på, hvordan det gode indeklima fremmes, når boligen renoveres, og det er en del af Realdanias arbejde for at fremme sundt, effektivt og bæredygtigt byggeri. Læs hele nyheden om projektet i artiklen ’Sunde Boliger Renovering’.

Jesper Møgelhøj er indeklimaprofil i årets sidste indeklimanyhedsbrev. Møgelhøj er projekterende bygningskonstruktør og arkitekt og har stor erfaring med et holistisk blik på indeklimaet, både i relation til skole-, udviklings- og designprojekter.

Sidst men ikke mindst har vi samlet en række artikler om indeklima fra forskellige fagmedier samt en række kommende arrangementer om indeklima.

God læselyst – og rigtig god jul og godt nytår herfra!

Stig Hessellund, Projektleder, Realdania

 

Tema

Indeklima

Sundt indeklima skal være en del af fremtidens byggeri

På dette års Building Green konference i Forum i København var førende forskere og eksperter inviteret til en debat om status på og fremtiden for det gode indeklima. De vil sætte det gode indeklima på dagsordenen, når det kommer til fremtidens bæredygtige byggeri. 

Læs mere
 
 

Fra Realdania

 

Sunde Boliger Renovering

Hvordan fremmer man det gode indeklima, når boligen skal renoveres? Det skal et nyt indeklima-projekt igangsat af Realdania By & Byg svare på.

Læs mere
 
 

Nyhedsbrevet

Læs tidligere udgaver af indeklimanyhedsbrevet.

Læs mere
 

Andre skriver...

Miljøvurderinger i byggebranchen

Teknologisk Institut: Publikation om miljøvurderingsordninger fra Teknologisk Institut. 

Læs mere
 

Skru ned for støj og andet lyd, der forstyrrer

Indeklimaportalen: Få gode råd og læs om andres erfaringer med nedsættelse af støj. 

Læs mere
 

Indeklimaets betydning for helbredet

BOLIUS: Læs, hvordan indeklimaet påvirker din sundhed, og hvad du kan gøre. 

Læs mere
 

Tre lag glas kan forringe søvnkvalitet

ELFORSK: Forskning viser, at for skrappe energikrav kan påvirke menneskers helbred. 

Læs mere
 

Skab et godt indeklima 

Dansk Boligarkitekter: Et godt indeklima er afgørende for din sundhed og dit velbefindende i din bolig. Læs om de fem vigtigste faktorer her. 

Læs mere
 

Forskel på støj i skolen

DR Nyheder: Selvom der er skruet ned for støjen i mange af landets skoler, er der stor forskel på, hvor meget støj eleverne oplever. 

Læs mere
 
 

Indeklimaprofil

5 hurtige til Jesper Møgelhøj

Jesper Møgelhøj er projekterende bygningskonstruktør og arkitekt. Møgelhøj har stor erfaring med et holistisk blik på indeklimaet, både i relation til skole-, udviklings- og designprojekter.

Læs mere
 
 

Kommende arrangementer om indeklima

 

15. januar 2019

Temamøde: Dansk Standard om dagslys

Se arrangement

6. februar 2019

Åben høring: Indeklima i Folkeskolerne 

Se arrangement

26. februar 2019

Gå-hjem-møde: Et optimalt indeklima

Se arrangement
 

Inspiration

Healthier homes, shools and offices

YouTube: Health experts call for healthier buildings in Europe. Watch this YouTube-video. 

Læs mere
 

Sustainable Build  2018 

Innovation Challenge: How do we create "The Great Indoor Life" in our existing and future buildings? 

Læs mere
 

New publication/Free download

World Bank Group: The Impact of School Infrastructure on Learning. A Synthesis of the Evidence.

Læs mere
 

New guide/Free download

World Green Building Council: New guide outlines actions to make homes healthier for people and planet.

Læs mere
 
 

Om Realdania

Dette nyhedsbrev om indeklima er udarbejdet af Realdania for at styrke videndelingen blandt forskere, praktikere og virksomheder. Hermed ønsker vi at bidrage til at bringe indeklimaet på dagsordenen og give grobund for et forum om indeklima, der er helhedsorienteret og tværfagligt.

 

#realdania #indeklima

 
Realdania
Jarmers Plads 2
1551 København V
indeklima@realdania.dk
  Like 
  Tweet 
  Del 
  Videresend 
Opdater indstillinger  |  Afmeld