Kaynağım İnsan
Ağu 14, 2011
E-Bülten
Hack Günü de nesi?
Hack Günü de nesi?
, , , ,
“Hack Günü” tanımlamasını ilk okuduğumda şaşırmış, doğal olarak “bu da nedir?” diye meraklanmıştım. Benim bildiğim ‘hack-hacklemek-hacker’ pek de hayırlı şeyler değildi. Şimdi de koskoca teknoloji firmaları bu müsibet fiilin gününü düzenliyor olamazlardı herhalde ?!

Tabii ki HAYIR !!

Biraz araştırdığımda İngilizce hack kelimesinin sadece ‘site çökertmek, sitelerin veri tabanına girip, sistemi alt üst etmek‘ olarak kullanılmadığını gördüm. Bu tanım bardağın boş tarafıydı. Bardağın dolu tarafı ‘sitelerin veri tabanına entegre yeni uygulamalar üretebilmek‘ti. Üstelik hack kelimesi sadece bilişim teknolojileri için değil, her alandaki üretim için kullanılabiliyordu. Sanayi, bilim, müzik, reklam …

Hack Günü, bir uzmanlık alanının öğrenci, profesyonel ve meraklılarının bir araya gelerek birbirinden yaratıcı fikirleri ile kısıtlı zamanda farklı, orijinal işler üretebildikleri aktivite anlamına geliyor. Bu aktiviteleri ilk olarak 2005 yılında Yahoo iç yapısında düzenlemiş, 2006′da ise halka açmış.

Hack Günü katılımcıları kendilerine verilen kısıtlı süre içinde (48 veya 24 saat) bilgi ve yaratıcılıklarını masanın üstüne koyuyor. Rekabetten sinerji ve kalite doğar derler. Verilen süre sonunda bitebilen projeler jüri tarafından değerlendirilyor ve kazanan açıklanıyor. Ödüller sembolik. Önemli olan böylesi bir ortamı, stresi, üretkenliği, rekabeti, işbirliğini ve olabilirse ‘zaferi’ yaşamak.

Hack Günü aktivitelerine tarih olarak verilebilecek en yakın örnek Linkedin Açık Stajyer Hack Günü 2011. 29-30 Temmuz 2011 tarihlerinde düzenlenen aktivitede Amerika’nın en iyi üniversitelerinden gelen 170 öğrenci yarışmış. Günün özeti için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Continue Reading
 
 
Dünya'dan İ.K.

Sosyal Ağlar
LinkedIn Facebook Twitter
hr1
Microsoft İK Stratejisi – Bir Analiz
magic picture' Bu aralar internette çok fazla Microsoft ile ilgili kaynağa ulaşıyorum. Hepsi çok ilgimi çekiyor, beğeniyorum. Yukarıdaki dokuman da İK Stratejisi olarak güzel bir örnek çalışma. Elbette İK fonksiyonlarına Microsoft kadar para yatırabilecek kurumlarda çalışmıyor %99′umuz. Ama böyle kapsamlı stratejileri okumak, başarısı dünya tarafından tescillenmiş Microsoft da İK işlerinin nasıl yürütüldüğünü anlamamızı sağlıyor. Microsot’ta yürütülen Performans [...]

Continue Reading
Alo SGK – Sosyal Güvenlik Konuları
magic picture' Bugün sosyal güvenlik konularına dair harika bir bilgi kaynağı keşfettim: Alo SGK. Alo SGK, sosyal güvenlik ile ilgili aklınıza gelebilecek her noktaya, her uzmana, her konuya ulaşmış. Bilgiyi başarıyla kategorize etmiş. Ayrıca sosyal güvenlik ile ilgili çeşitli hesaplama araçları ve linkler sunulan diğer faydalı hizmetlerden birkaçı. Alo SGK sosyal güvenlik ile ilgili verebileceği bütün hizmeti [...]

Continue Reading
Checkster: Yeteneğinizi Keşfedin Ve Geliştirin
magic picture' Yetenek Yönetimi İK’cıların son zamanlarda ana gündemi. Yetenekleri bulmalıyız, işe almalıyız, onların yeteneklerini işleyip geliştirmeliyiz, onları elde tutabilmek için çalışma yol, yöntem, çeşitlerimizi geliştirmeliyiz, onları mutlaka memnun etmeliyiz. Bunları yapmalıyız ki, gitmesinler ve kurumumuzun vizyonunu hayata geçirebilsinler, geleceğin liderleri, sürükleyici güçleri olsunlar. Buraya kadar yazdıklarımı onlarca yerde okudunuz. Peki, bu bahsettiğimiz yetenekli kişileri bulurken veya [...]

Continue Reading
Microsoft’da Stajyer Olmak
magic picture' Microsoft Türkiye’de stajyer olmak böyle bir şey mi, bilemiyorum. Ama Microsoft A.B.D.’de stajyer olmanın çok geliştirici, heyecanlı, keyifli olduğu kesin.

Microsoft’un stajyerlerine yönelik yürüttüğü çalışmalarını stajyerlerin kendi ağızlarından dinlemek ve çekimlerinden izlemek sanırım gördüklerimizi daha inandırıcı kılıyor.

Eğer Microsoft’un “Working At Microsoft – Microsoft’da Çalışmak” isimli Youtube kanalına girerseniz stajyerler için yapılan daha birçok aktivitenin videolarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Microsoft’un bu kanalını çok başarılı bir İşveren Markası çalışması örneği olarak verebiliriz.

Continue Reading
 
hr1
Bu e-posta size bulten@kaynagiminsan.com tarafından gönderilmektedir.  
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Kaynağım İnsan.
Kaynağım İnsan
Üyelikten Ayrıl