Nyheter från Destination Sälenfjällen

Inga bilder? Webbversion

 

Nyheter från 
Destination Sälenfjällen

Sälenfjällen
 
 
 

Bäste medlem i Destination Sälenfjällen

Det här nyhetsbrevet innebär en nystart och vi planerar utskick 4-5 ggr/år. Här vill vi ge våra medlemsföretag relevant och uppdaterad information om vår destination. Förhoppningen är att det skall göra din Sälenvardag lite enklare (och kanske lite roligare ; ) Innehållet kommer att variera. Den här gången bjuds du på ett axplock av nyheter.

Varje nyhetsbrev kommer att avslutas med ett medlemsporträtt. Först ut är Gustavgänget som fick en spännande utmaning som de utan att tveka tackade ja till.

En tanke som ofta slår mig är spännvidden på det vi sysslar med här i Sälenfjällen. Samtidigt som vi bygger en internationell flygplats bygger vi tillsammans ny spång i våra vackra fjäll. Det som förenar allt vi gör är framtidstron och att gästnyttan är i fokus.

Sälenhälsningar - Anders Bjernulf 

 
 
 
 

Vår nye 
medarbetare

Vi välkomnar Niklas Wahlström till Destination Sälenfjällen. Niklas har varit aktiv med olika befattningar och bolag i Sälen sedan 1988 och välkänd för de flesta. Behovet av extra resurs uppstod när Anders Bjernulf på halvtid engagerades till Scandinavian Mountains Airport. Bra att veta är att Destinationsbolaget ersätts fullt ut för utlåningen av Anders.

Niklas når du enklast på 070-314 59 06.

 

Nyheter i Sälenfjällen

Sälenfjällen presenterar som vanligt en uppsjö av fantastiska nyheter varje år. Här har vi sammanställt ett axplock av dem.

Kläppen

  • Den populära Toppstugan byggs ut med 120 nya sittplatser, större kök och fler toaletter
  • Etapp 3 byggs i Gullbrändan, vilket genererar ca. 100 nya bäddar.
  • Ny miljövänlig LED-belysning i pisterna
  • Junior VM i Snowboard & Freeski går av stapeln i Kläppen den 7-13 april

Lindvallen/Sälfjällstorget

  • Världens första app-restaurang, Pinchos, slår upp portarna på Sälfjällstorget
  • Harrys öppnar i nya lokaler, mitt på Sälfjällstorget
  • 64 nya bäddar i rustikt boende på Fågelboet
  • Torgetlägenheterna, 14 nybyggda lägenheter granne med skidbacken
  • Hotell Bügelhof bygger 25 nya bäddar och startar nytt restaurangkoncept - Winter
  • Byggstart för Timmerby Village  med 500 bäddar över en treårsperiod

Högfjället

  • Mountain Soul Yogastudio öppnar nytt på Högfjällshotellet
  • En av få spelningar i Sverige med Mike Perry 16/12 på Högfjällshotellet
  • Nyrenoverade hotellrum och flertalet lägenheter har fått ett ansiktslyft
  • Generationsskifte på ICA Toppen, systrarna Debbie och Marléne tar över

Tandådalen/Hundfjället

  • West Express, 8-stolslift med eluppvärmda skinnsäten och väderskydd
  • Fun Ride i Hundfjället, lekfull skidåkning för alla åldrar
  • Fompes grill utvecklar
  • SkiApartments i Hundfjället med 140 bäddar
  • Solbacken Tandådalen med ca 800 bäddar över en treårspeiod

Stöten

  • Ny nedfart som blir Dalarnas och Sälens längsta, 3060 meter lång med grön lutning
  • Mountain Lodge i Stöten, 26 dubbelrum, konferens, Kaisers Skidbod och restaurang/bar
  • Stötens största och populäraste restaurang Brasseriet renoveras
  • Totalt mer än 800 nya bäddar i området

Har du någon nyhet vi missat? Maila direkt så tar vi med det i kommande nyhetsbrev.

 
 
 

Destinations-pass 18/19

Våra förmånliga destinationspass är populära, försäljningen är igång på Servicecentrum och det hög tid att skicka in årets listor. Hör av dig om du saknar något.

 

Så mycket mer än 2500 meter asfalt

Scandinavian Mountains Airport - vilken tillväxtmotor vi bygger! Etableringen möjliggör investeringar i hela vår region. Den senaste 10-årsperioden kan vi räkna ihop investeringar för ca. 3,3 miljarder. Flygplatsen som katalysator för tillväxt och framtidstro ger oss nu aktuella och kommande investeringar upp emot 4,8 miljarder.

Helt fantastiskt, det är något stort vi får vara med om. Det är en milstolpe i Sälenfjällens historia som etableras!

FÖLJ BYGGET
 

Sista anmälan till Årsmöte & Kickoff

Imorgon fredag 9/11 är sista dag för anmälan till årsmöte & Kickoff. Har du inte anmält dig så skynda in och anmäl dig och dina kollegor till en superkväll till ett oslagbart pris. Trerätters middag med vinpaket, show med Niklas Strömstedt och nattklubb för 350 kr/person. Kanske det är läge att ta med sig några extra i personalgruppen som behöver uppmuntran och belöning? 

 

De nya lederna växer fram 

Våra gemensamma arbetsdagar har gett resultat! 10 km imponerande spång är nu färdig och har gett oss fin respons från våra gäster och en möjlighet att sätta press på Länstyrelsen som äntligen lovat att grusa upp biten mellan Östfjällsstugan och spången nu till våren. Då är det också dags för nya arbetsdagar då vi inleder med att bygga oss fram till Hemfjällsstugan innan vi fortsätter med spången mot Stofjällsgraven och Apotekarstugan. Vi återkommer om detta längre fram.

Återigen ett stort tack till alla som ställt upp och gjort fjället mer tillgängligt och minskat risken för slitage och påverkan. 

 
 
 
 
 

Medlemsporträttet - Gustavgänget


Två familjer äger och driver tillsammans Fjällbagaren, Gustav Grill & Bar, Hemfjällsstugan och Sälens Fjällbryggeri. Möt Cissi Bjuredahl, Magnus “Mankan” Engström, Linda och Pelle Hoffman. Under högsäsong är man 50 stycken i personalstyrkan som servar hungriga och törstiga Sälengäster.
Vi mötte “Gustavgänget” för en pratstund och gav dem en utmaning som de utan att tveka tackade ja till : )

Hur mår ni?

- Vi mår bra, jättebra faktiskt! Och känner oss utvilade efter den här fantastiska      sommaren vi haft. Så nu är det full taggning inför inför vintersäsongen!, berättar Cissi

Vad händer så här års, vad gör ni om dagarna?

- Det är väldigt mycket planering inför säsongen. Vi har en del personal kvar att anställa, så det är en ganska stor bit just nu, säger Linda

- Vi gör menyer och finslipar på våra koncept för att göra dem så bra som möjligt för gästerna. Det dyker ju alltid upp nya idéer som vi utvärderar och bollar med varandra. Sen har vi ju drift igång nu i höst också så det bakas en hel del och serveras en hel del mat här om dagarna, förklarar Cissi

Är det svårt att rekrytera personal till restaurangbranschen?

- Det blir inte lättare och lättare i alla fall. Vi får lägga en del tid på att hitta duktiga kockar, bagare och serveringspersonal. Det blir färre sökanden och mer konkurrens om personalen ju fler restauranger det blir såklart, säger Pelle & Mankan

- Men vi har så galet bra personal på företaget som hjälper till och hittar kollegor som de jobbat med på andra ställen och lockar hit dem. Så det ser bra ut för oss just nu, sen kan det ju alltid bli någon som hoppar av och då får man göra en ryck till, avslöjar Cissi

Vem gör vad av er på företaget, hur fördelar ni ansvaret?

- Jag är mest på bageriet och ser till att det fungerar så bra som möjligt på Fjällbagarn. Nu på hösten hjälper jag till med lite annat också, berättar Linda.

- Jag ansvarar för köket och bryggeriet så jag är mycket bakom kulisserna och syns inte så mycket, fortsätter Pelle.

- I restaurangen håller jag till, både högt och lågt och ansvarar för service, bar och drycker. Jag drar även nån Värmlandsstory då och då, berättar Mankan och skrattar.

- Jag är mestadels på kontoret och sköter kassor, fakturor och sådana saker. Men jag hjälper ofta till lite där det behövs ,säger Cissi.


Hur fungerar det här med att ni jobbar “2 familjer” ihop, det är ju ganska speciellt?

- Det har alltid fungerat jättebra och är inga problem för oss. En nyckel är nog att vi har så tydliga ansvarsområden. Sen tycker man ju inte alltid lika, men det gäller att respektera varandras åsikter och försöka medla, berättar Linda.

- Nu är det också dags för “nästa generation” att komma in och jobba i företaget. Det är vår dotter Filippa som blir först ut och det ska bli jätteroligt, säger pappa Pelle stolt.

Vad har ni för förväntningar på kommande säsong?

- Vi längtar tills det blir full fart igen för vi älskar när det är så där galet mycket att göra och proppfullt på alla ställen. Jag tror det är en styrka vi har att vi är så rutinerade när det blir mycket att göra. Vi är många äldre som har jobbat länge och stressar inte upp oss i onödan, förklarar Cissi.

Rullar det på i bryggeriet, vad händer där?

- Det rullar på riktigt bra! De flesta restaurangerna i Sälen säljer vår öl idag vilket är skitskoj. Och vi kommer att fortsätta med populära "öppet hus" i bryggeriet på fredagar med provsmakning av våra ölsorter, berättar Pelle

Som avslutning undrar jag om ni vill anta en utmaning?

- Självklart! Va kul, vad ska vi göra?, svarar alla enstämmigt.


Ert eget öl har ju blivit grymt populärt här i Sälen och flera sorter säljs också på Systembolaget. Det är dags att se hur bra ni egentligen är på era ölsorter, det har blivit dags för ett blindtest!

Hur gick det då?

4 ölsorter från det egna bryggeriet provades och Pelle prickade givetvis alla. Cissi och Linda fick 2 rätt var. Snyggt jobbat! Mankans resultat kan vi tyvärr inte publicera...

- Det är viktigt att man provar ölen direkt efter upptappningen, jag var ju först ut så jag fick lite försprång på mina kompisar, skrattar Pelle avslutningsvis.

 
 
 
 
 

Destination Sälenfjällen / Året Runt i Sälenfjällen AB
Box 38, Skolvägen 3, 780 67 Sälen

VD, Anders Bjernulf
ab@destinationssalenfjallen.se, +46 702 37 95 00

 

 

I samband med inträdet av den nya dataskyddsförordningen (GDPR) den 25 maj 2018 förstärker Sälenfjällen skyddet av personliga data. Vi hoppas att ni fortfarande vill ta emot våra nyhetsbrev, men vill ni inte längre ta emot dem går det bra att avregistrera er nedan.

 
Du får det här utskicket eftersom
du är en medlem av Destination Sälenfjällen. 
  Vidarebefordra 
Uppdatera inställningar  |  Avregistrera