No images? Click here Közös Értékeink program: eredmények és további lehetőségek!Június elején befejeződött a Közös Értékeink Program első pályázati felhívására beérkezett 311 terv értékelése. A Közös Értékeink Program célja, hogy a nyertes pályázók ötleteik megvalósításával hozzájáruljanak közös európai értékeink tiszteletben tartásához, megerősítéséhez és népszerűsítéséhez. A pályázatok támogatásáról külső értékelők véleménye alapján a Közös Értékeink Program Bíráló Bizottsága döntött, amely a programot lebonyolító három alapítvány vezetőiből és egy külső civil szakértőből állt. A hazai civil szervezetek két kategóriában nyújthatták be terveiket:
A Bíráló Bizottság ülésén megfigyelőként részt vett az Európai Bizottság Magyarországi képviselete is. A nyertes szervezetek és a projektek címei megtekinthetőek a program honlapján: Minden pályázót egyénileg is értesítünk az eredményről, és a nyertes pályázókkal a következő hetekben megkötjük a támogatási szerződéseket. A Partnerségben kategória nyertesei egy kivételével budapesti illetve Pest megyei szervezetek, és jellemzően országos szinten tevékenykednek. A nyertesek többek között a romák - különösen a roma nők - jogérvényesítése, az oktatás, az ifjúság, az aktív állampolgárság, a környezetvédelem, a korrupció elleni küzdelem és általában véve a civil társadalom fejlesztése terén fognak más civil szervezetekkel közös programokat megvalósítani. A Fejlődésben kategória nyertesei kis és közepes méretű civil szervezetek az ország 12 megyéjéből. Terveik között szerepel többek között a romák jog- és önérvényesítése, fiatalok és helyi közösségek aktivizálása, a hajléktalanság és a lakhatási válság kezelése, a fogyatékkal élők akadálymentes életének elősegítése valamint a hiteles tájékoztatás. Mindez közös értékeink - az emberi méltóság, a szabadság, az egyenlőség, a szolidaritás, a demokrácia és a jogállamiság - megerősítéséért. Képzési felhívás: készülj fel a következő körre!
A képzési felhívás célja, hogy a pályázók alaposan végiggondolt, a program célkitűzéseinek minél jobban megfelelő, valós eredményeket ígérő terveket dolgozzanak ki. Olyan szervezetek jelentkezését várjuk, amelyek vállalják, hogy részt vesznek egy féléves, képzésekből és konzultációkból álló fejlesztési folyamatban.
Akciópályázat: küldd be ötleted! Folyamatosan várjuk a további pályázatokat a jelenleg is futó akciópályázati felhívásra! Ennek keretében a hazai civil szervezetek olyan rövid kampány vagy akció megvalósítására kaphatnak 1000 és 10 000 € közötti támogatást, amelyet valamilyen aktuális társadalmi probléma megoldása érdekében indítanak. A Közös Értékeink pályázat az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values programjának támogatásával valósul meg, amelynek célja a civil társadalom erősítése által az európai értékek erősítése és népszerűsítése az EU a tagállamaiban. A Közös Értékeink Programot lebonyolító konzorcium tagjai az Ökotárs Alapítvány, az Autonómia Alapítvány, a Kárpátok Alapítvány-Magyarország és a Közösségfejlesztők Egyesülete. Bővebb információ: Móra Veronika: move@okotars.hu Év Fája verseny 2023: itt vannak a döntősök, hamarosan indul a szavazás!Egy fa történetével és fotójának a belküldésével idén is bárki nevezhetett az Év Fája versenybe, legyen szó egyetlen fáról vagy akár facsoportról. A május 10-i határidőig 21 érvényes nevezés érkezett, közülük 9 fát választott a döntőbe az Ökotárs szakmai zsűrije. A vetélkedőben nem számított a fák kora és mérete, előny volt azonban, ha a jelölt őshonos fajt képvisel, közterületen áll, vagy amelynek a története egy környezetvédelmi ügyhöz kapcsolódik. A döntősök kiválasztásánál a zsűri legfontosabb szempontja a történet volt, mely megmutatja, hogy az adott fa vagy facsoport miért fontos és különleges az őt nevező közösség számára.
Azok a jelöltek, amelyek élete vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, elnyerhetik a „Hős Fa” címet is. Ezzel a díjjal szeretnénk hozzájárulni a fák életéért vívott küzdelemhez, illetve elismerni a megmentésük érdekében végzett munkát.
A “Hős Fa” címet a zsűri osztja ki, és különdíjat kap minden évben az Országos Erdészeti Egyesület által választott jelölt is. Az idei versenyben a következő fákra lehet majd szavazni:
A szavazatokat is a fenti linken lehet majd leadni 2022. július 1-től. A döntős fák jelölői számára idén is rövid kommunikációs felkészítést biztosítunk, ezzel is segítve a szavazatokért való sikeres kampányolást. Az izgalmak fokozása végett a szavazás állása az utolsó napokban titkos lesz.
Bővebb információ: Tokodi Nóra, tokodi@okotars.hu Mozgalmas tavaszt zárt Civil Térkép programunk!Márciusban támogatottunk, a Víz Koalíció Víz Hete programsorozatot szervezett, amely programunk északkelet-magyarországi és Pest megyei résztvevőit egyaránt megmozgatta:
Május 25-én újabb műhelyalkalmat tartottunk, amelynek témája a civilek és a politika kapcsolata volt. A programmal támogatottjaink igényeire reagáltunk, korábbi műhelymunkánk tapasztalatára alapozva.
A találkozón az aHang hálózati vezetője osztotta meg velünk tapasztalatait, a Civil Kollégium Alapítvány pedig műhelymunkával készítette fel a résztvevőket a politikai szereplőkkel való együttműködésre, valamint együtt felrajzoltuk az ideális politikus képét is. A Pest megyei támogatott projektekről ezen a linken, az észak-magyarországiakról pedig itt lehet többet olvasni. Bővebb információ: Komenczi Bálint, balint.k@okotars.hu, Tavalyi évünk: elkészült az Ökotárs éves jelentéseHonlapunkon már olvasható a 2022-es évünket bemutató jelentés! A tavalyi év főbb eseményeit, történéseit a korábbiakhoz hasonlóan könnyen áttekinthető idővonalon mutatjuk be. Jól látszik, hogy sok minden történt 2022-ben is:
Legfrissebb csoportképünk, már idénről: sajnos FoZsutól búcsúznunk kellett. A főbb események felsorolása mellett - szintén szokás szerint - a jelentés külön listában tartalmazza az általunk nyújtott támogatásokat, és természetesen a pénzügyi beszámolónkat is (mérleg és eredménykimutatás). A jelentés elolvasható itt: Hogy állunk az európai civil stratégiával?Az év végén zárul 2020-ban indított közép-kelet-európai együttműködésünk, a ‘Reclaim Our Civil Space! A programot 8 ország - Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szerbia és szakértő partnerként Norvégia – 10 civil szervezetével összefogásban valósítottuk meg: együtt segítettük közép-európai helyi közösségek fejlődését és támogattuk elkötelezett, aktív állampolgárok és csoportjaik kezdeményezéseit.
Egyik fő eredményünk, hogy megfogalmaztuk: szükség van egységes, európai civil stratégia megalkotására. Javaslatokat dolgoztunk ki, amelyeket mára számos európai civil hálózat is magáévá tett és támogat. Október 12-én Brüsszelben, konferencián zárjuk le a közös munkát:
|