Hvad gør vi for Randers?

Ingen billeder? Web-version

TuristRanders - en ny begyndelse 

 

Kære medlemmer af Turistforeningen for Randers og Omegn

2020 var det værste år nogensinde for turisme og oplevelsesøkonomi. For Turistforeningen var det det 1. år, hvor vi skulle stå på egne ben sammen med vores medlemmer. Vi mistede nogle og vi fik nogle nye. Vi holder skindet på næsen. Tak til alle jer, der tror på Randers og på, at en lokalt forankret indsats er et vigtigt supplement til den store østjyske organisering med base i Aarhus.

Vores medlemmer har kæmpet en brav coronakamp - ofte på ulige vilkår på grund af regeringens forskelsbehandling af f.eks. private og offentlige attraktioner. Vi ønsker alle et Godt Nytår, hvor vi sammen kan vinde 2021. Vi ser med beundring på den fightervilje og evne til at nytænke forretningssplaner og ideer. Tak til randrusianere, er bakker op om det lokale erhvervsliv. Det er guld værd og med til at sikre at vi har oplevelser og tilbud også efter Corona.

Mange Randers-hilsner
Peder V. Poulsen, fmd. 

Læs mere om 2021 her
 
 

Vi tror på, at Randers skal kæmpe for Randers i 2021

Vi glæder os til liv og glade dage i byens gader. Det kommer ikke af sig selv. Konkurrencen om de danske ferie-gæster bliver benhård. Vi tror på, at vi skal stå sammen i Randers for at sikre os vores del af den østjyske turisme-omsætning. Men hvordan?  Læse mere i artiklen "Stå sammen".

Stå sammen
 

Randers skal være kendt i Randers

Turistforeningen søsætter en stor lokal indsats, så randrusianere og kronjydere selv kan opleve og se alle de gode historier og oplevelser, vi har i området.  
Vi vil også gerne have dine input, gode ideer og bidrag.
Foreløbig kan du læse lidt om det vi foreløbig arbejder med i Turistforeningen.

læs om planerne i 2021 her
 
dsgfgf
 

Hvad betyder corona pandemien for turismen i Randers?

Vi har hørt om krise i sommerhus-udlejningen, på hotellerne i Aarhus og København og på det internationale kongresmarked, men hvad med Randers? Læs mere om tal og perspek-tiver. Det er stærke sager. Tag en god, stærk kop lokal kaffe til læsningen af artiklen "Viden om Turisme".

Viden om Turisme
 

Byvandring i Randers med Randers Guide

Kender du din by? Inviter dine venner, familie, gæster på et anderledes besøg i Randers. 

 

Book en Randers Guide
 

Gavekort til lokale oplevelser

Button

Vi kan skæddersy et gavekort til dig til lokale oplevelser. Min. kr. 300,- til min. 6 stk. 

Køb Randers Gavekort
 
Facebook
Turistforeningen for Randers og Omegn arbejder for og med det lokale turismeerhverv til gavn for Randers. Vi har holdninger til udviklingsplaner og strategier, viden om turisme og blander os i den politiske debat.
Du modtager dette nyhedsbrev fordi du har tilmeldt dig vores nyhedsbrev og er medlem af Turistforeningen for Randers og Omegn.
Hvis du ikke ønsker at modtage nyhedsbrevet, kan du afmelde dig herunder.
  Del 
  Del 
Afmeld