Konferencehighlights og due diligence

Ingen billeder? Web-version

 

Kære læser, 

Tiden flyver derudaf. Derfor: ingen intro i dag.

Bare god læselyst og tak fordi du læser med!

/Center for Ejerledede Virksomheder

Ejerlederkonference 2023: Highlights

Tirsdag d. 25 april samlede vi godt 100 veloplagte gæster til en dag i finansieringens og rapporteringens tegn. Professor Kasper Meisner Nielsen og lektor Jeppe Christoffersen stod for at levere forskning fra øverste hylde, og de to ejerledere, Ann Rose Bokkenheuser fra Rose Holm A/S og Signe Cederstrøm fra Resino Inks A/S, bidrog med kød-og-blod historier fra deres virksomheder om det daglige arbejde med netop de to områder.

Alt i alt en fremragende syntese af forskning og praksis, der kastede følgende  takeaways af sig:

1. Lån kan være en vej til vækst i ejerledede virksomheder
De fleste ejerledede virksomheder finansierer investeringer og vækst via egenkapital. Det giver god mening: Man bruger de penge, man har. Men man kunne måske med fordel overveje at anvende lånefinansiering i højere grad: lånefinansiering frigiver nemlig midler, som ejerleder kan investere andetsteds – fx aktier – og derved hente større gevinst (og i øvrigt også ruste sig selv bedre økonomisk for fremtiden)

Denne pointe abonnerer Ann Rose Bokkenheuser på: Som CEO i Rose Holm A/S, har hun anvendt en temmelig progressiv finansieringsstrategi, der i høj grad er båret af lånefinansiering til bl.a. opgradering og automatisering af maskinparken (som laver bolte og plader til varme- og vindindustrien, red.) og internationalisering af virksomheden, der nu også har produktion og salg i USA.  

2. De virksomheder, der rapporterer dybt og ofte, performer bedst
Således konkluderede lektor Jeppe Christoffersen, der i næste åndedrag bragte dagens vel nok mest omtalte pointe: Budgetter er overvurderede. Eller, sagt med andre, mere retvisende ord: Budgetter virker kun, hvis der også følges op på dem. Budgetter kan være et vigtigt styringsredskab, et pejlemærke, man bl.a. kan indrette sin økonomiske rapportering efter. Hvis man lægger nok arbejde i at følge op på, hvorvidt de nås.

Det gør Signe Cederstrøm, CEO i Resino Inks A/S: Hun præsenterede sin virksomheds Strategihus 2025, og her er rapportering limen, der samler de forskelllige hjørner af virksomheden. Resino producerer trykfarver til bl.a. fødevareindustrien og her kommer rapporteringskravene buldrende for tiden – fra alle led i værdikæden – og det fordrer en proaktiv tilgang til sporbarhed, dokumentation og ikke mindst rapportering.

Hvis du ikke var med på dagen, kan du se en opsamlende video herunder. Og mere dybdegående videoer med Kasper Meisner Nielsen HER og Jeppe Christoffersen HER

Og i øvrigt også finde alt vores viden, værktøjer og rapporter om finansiering og rapportering på www.ejerlederen.dk: Finansiering / Rapportering

Ejerlederkonferencen 2023

Er der styr på due diligence i din virksomhed?

Vi har udviklet en due diligence-guide, du kan bruge til at gøre din virksomhed klar til salg. Har du et godt overblik over din forretning, og har du dokumenteret de vigtigste arbejdsgange i virksomheden, kan du vise en køber, hvad du har til salg. Og øge muligheden for at få en god pris.

Prøv Due Diligence-Guiden HER

Due Diligence-Guiden er udarbejdet som led i et projekt mellem CEV, IDDAS og Center for Små og Mellemstore Virksomhed ved Århus Universitet.

Og husk: På www.ejerlederen.dk/salg finder du alt, hvad du skal bruge, når du forbereder dig til at sælge virksomheden.

På gensyn

Det var alt for denne gang. 

Vi hører som altid gerne feedback fra dig. Skriv her.

De bedste hilsner
Center for Ejerledede Virksomheder

Hvis du kan lide vores nyhedsbrev, må du meget gerne dele det med med dine venner og kolleger, så de kan blive lige så velbevandrede i ejerledelse, som du er. Videresend blot denne mail. Så bliver vi glade. 

Velkommen til det gode selskab!

Har du fået denne mail tilsendt af en ven? Hvis du er nået helt herned, må det være noget for dig. Du kan skrive dig op lige her. Vi udkommer 1 gang om måneden. Det er gratis og vi lover at holde niveauet og humøret højt.

FacebookLinkedIn
 

Center for Ejerledede Virksomheder / Center for Owner-Managed Businesses
Institut for Regnskab / Department of Accounting
Copenhagen Business School
Solbjerg Plads 3, 2000 Frederiksberg
Opdater indstillinger  |  Afmeld