Nyt tema: Rapportering + konference hos Dansk Erhverv

Ingen billeder? Web-version

 

Kære læser,

Så er vi klar med et nyt tema på ejerlederen.dk: Rapportering.

Mange ejerledere er ikke dygtige nok til at sikre god intern rapportering i deres virksomhed. Det vil vi gerne gøre noget ved. Forskning viser nemlig, at god rapportering betaler sig: God rapportering understøtter effektiv drift og udviklingen af din virksomhed. Derfor har vi udarbejdet et værktøj, som kan hjælpe dig med at udvikle og forbedre rapporteringen i din virksomhed. 

Du finder rapporteringsværktøjet her, og meget mere rapporteringsinfo længere nede i brevet.

Tak fordi du læser med.

/Center for Ejerledede Virksomheder

Rapporteringsværktøjet

For at komme godt i gang med den interne rapportering i din virksomhed, har vi lavet et rapporteringsværktøj, som du kan prøve her.

Rapporteringsværktøjet kan hjælpe dig med at vurdere, hvad du kan gøre for at få mere værdi ud af din interne rapportering.

Rapporteringsværktøjet

Ny Rapport

Du kan læse rapporten her og blive klogere på, hvordan det står til med den interne rapportering i danske SMV'er.

Rapporteringsrapporten

Hvilke tal bruger andre til at rapportere?

Her kan du se hvilke tal (finansielle og ikke-finansielle) der lægges mest vægt på, når virksomhedens udvikling skal vurderes. 

Procent, der nævner kategorien

Find flere grafer og information på www.ejerlederen.dk/rapportering

Kom med til konference

Ved Familieejerskabets Dag 2022 d. 13 december hylder Dansk Erhverv de familieejede virksomheder, som i generationer har skabt vækst og velstand.

Årets tema er NextGen. Der er over 200.000 børn af danske ejerledere. Men hvem er de, og hvad er deres visioner?

Du kan læse mere om konferencen og tilmelde dig her.

På gensyn

Det var alt for denne gang. Tak fordi du læser med.

Vi hører som altid gerne feedback fra dig. Skriv her.

De bedste hilsner
Center for Ejerledede Virksomheder

Hvis du kan lide vores nyhedsbrev, må du meget gerne dele det med med dine venner og kolleger, så de kan blive lige så velbevandrede i ejerledelse, som du er. Videresend blot denne mail. Så bliver vi glade. 

Velkommen til det gode selskab!

Har du fået denne mail tilsendt af en ven? Hvis du er nået helt herned, må det være noget for dig. Du kan skrive dig op lige her. Vi udkommer 2 gange om måneden. Det er gratis og vi lover at holde niveauet og humøret højt.

 

Center for Ejerledede Virksomheder / Center for Owner-Managed Businesses
Institut for Regnskab / Department of Accounting
Copenhagen Business School
Solbjerg Plads 3, 2000 Frederiksberg
Opdater indstillinger  |  Afmeld