Neuro-ernæring er navnet på et tværfagligt forskningsfelt, der undersøger ernærings indvirkning på hjernens sundhed.
Tarmbakteriernes og tarmens rolle i psykiske lidelser er en af dem. Vi kan nemlig påvirke vores tarmbakterier og tarmsundhed gennem den mad vi spiser.
Omega-3 fedtsyrer beskytter nervecellerne og er vigtig for hjernens udvikling. Hvis hjernen mangler næringsstoffer som protein og vitaminer og mineraler kan det gå ud over dannelse af signalstoffer som dopamin og serotonin.
Svære psykiske lidelser og udviklingsforstyrrelser er ofte ledsaget af inflammation i krop og hjerne. God og sund kost er antiinflammatorisk og endnu et redskab til at bedre symptomerne ved ADHD, autisme, depression m.fl.
Hjernen er, hvad den spiser. Og det forskes der heldigvis mere og mere i.
Her finder du en artikel om Neuro-ernæring i forholde til depression i ugeskrifte for læger: Klik her:
Ønsker du at uddanne dig yderligere og få viden om kost og psyke? ADHD-Sundhedsvejleder-Uddannelsen er til dig, som ønsker dybdegående vide om Neuro-ernæring indenfor kost og udviklingsforstyrrelser. Uddannelsen giver dig værktøjer til at implementere en sundere hverdag, der hvor du arbejder eller privat.
Hold 7 starter op 12. september 2025.
Skal du med eller har du spørgsmål? Skriv endelig til mig på info@karennorby.dk