Facebook icon Twitter icon Forward icon

Forskning viser en klar sammenhæng mellem kost og psyke.

I 2006 skrev jeg på en hovedopgave om kost og ADHD. Her blev jeg overrasket over, hvor meget der bliver forsket i kost og ADHD samt kost og vores mentale helbred. Sidenhen er der kun kommet mere til.

Forskning viser en klar sammenhæng mellem kost og psyke, hvor sund kost kan spille en positiv rolle i forebyggelse og behandling af psykiske lidelser, mens usund kost kan forværre tilstanden.

ISNPR (International Society for Nutritional Psychiatry) er en sammenslutning af akademikere fra hele verden, som arbejder med ernæring. De skriver om kost som en vigtig behandling inden for psykiatrien:

”Der er overbevisende evidens for, at ernæring er en afgørende faktor i den høje forekomst af psykiske lidelser, og at diæt er lige så vigtig for psykiatrien som den er for kardiologi, endokrinologi og gastroenterologi. Der er stadig stigende beviser for sammenhængen mellem diætkvalitet og mental sundhed. Vi går ind for anerkendelse af kost og ernæring som en vigtig behandling for mental sundhed.” (1)

Danske læger, med speciale i neuropsykiatri, har undersøgt forskning i kost og depression og skriver i deres konklusion:

”Kostens betydning for depression skal tages alvorligt, også ved stillingtagen til forebyggelses- og behandlingsstrategier i den kliniske hverdag.” (2)

På min hjemmeside har jeg samlet et lille udpluk af forskning i kost og psyke:

Forskning i kost og ADHD finder du her:

Forskning i kost og psyke finder du her:

1. International Society for Nutritional Psychiatry Research. Nutritional medicine as mainstream in psychiatry. Lancet Psychiatry 2015.

2. Linnea Hedlund og Poul Videbech. Mulig sammenhæng mellem kost og depression. Ugeskrift for læger 2017.

ADHD-Sundhedsvejleder-Uddannelsen, er bundet op på forskning

I mine bøger og på min efteruddannelse er det vigtigt for mig, at udsagn og undervisningsmateriale er bundet op på den tilgængelige forskning. Jeg gør også en del ud af at lære deltagerne at finde, læse og bruge den tilgængelige forskning.

Vil du gerne…

  • Dykke ned i emnet neuro-ernæring og få en forståelse for, hvordan maden påvirker hjernen?
  • Arbejde mere med kosten på din arbejdsplads eller som behandler?
  • Have redskaber og materiale lige til at gå til?
  • Have et fællesskab og sparring med andre, der har interesse i kost og psyke?

Læs hvad Trine skriver om uddannelsen her:

“Jeg valgte at tilmelde mig ADHD-Sundhedsvejleder-uddannelsen, da jeg ofte arbejder med urolige børn og børn med diagnoser. Gennem uddannelsen har jeg lært utrolig meget om, hvordan kroppen fungerer, og hvordan vi som fagpersoner og forældre kan hjælpe børn via kosten til at få en højere trivsel og færre symptomer.

Det jeg særlig godt kan lide ved uddannelsen er, at alt undervisning er bundet op på videnskabelige undersøgelser. Jeg er også glad for at alt blev optaget, så jeg har mulighed for at genhøre undervisningen.

Karen har en kæmpe viden, som hun formår at dele på en letforståelig måde – selv det mere komplicerede stof. Det har lige fra start af været en fantastisk oplevelse at være med på holdet. Både på grund af Karens evne til at sætte nogle indbydende og hyggelig rammer op, men også fordi sammensætningen af holdet gjorde, at vi fik snakket om stoffet fra forskellige vinkler.

Jeg vil helt klart anbefale denne uddannelse til alle, der arbejder med børn og voksne med neurologiske lidelser og som gerne vil arbejde ud fra en mere helhedsorienteret tilgang.”

Trine Andreasen, indehaver af Naturligopdragelse.dk. Pædagog og kandidat i pædagogisk psykologi.

Læs flere referencer her:

Kyllingespyd med peanutbutter-dip og thaisalat, 4 personer

Det er sommer, sol og sæson for at tænde grillen. Her får du opskriften på kyllingespyd med dip og thaisalat:

  • 500 g kyllingebrystfilet
  • 1 gul og 1 grøn squash
  • 3 spsk olivenolie
  • salt og peber
  • 1 citron

Peanutbutter-dip:

  • 6 spsk peanutbutter
  • saft af ¼ citron
  • 3 spsk sojasauce/tamari
  • 1 dl kokosmælk
  • 1 fed hvidløg, friskpresset
  • ½ dl vand

Skær squashene i grove stykker og skær kyllingekødet i mindre stykker, sæt stykkerne på spyddene og læg dem i en bradepande med bagepapir. Pensl kødet med olie og krydr med salt og peber. Steg kødet på grillen til det er gennemstegt eller i ovnen ved 180 grader i 20-30 minutter. Server spyddene med citronskiver, så man selv kan dryppe lidt citronsaft på kødet.

Rør alle ingredienserne til dippen sammen i en gryde og kog den ved svag varme i et par minutter. Smag til med mere citron, sojasauce eller vand.

Thaisalat:

  • 1 squash, cirka 200 g
  • 2-3 gulerødder, cirka 200 g
  • ½ hvidkål eller spidskål, cirka 300 g
  • 2 forårsløg
  • 2 spsk sorte eller lyse sesamfrø
  • 1 dl koriander, hakket
  • 1 dl peanuts

Dressing:

  • 2 cm ingefær, fintrevet
  • 1 rød chili, finthakket
  • saft fra 1 citron
  • 2 spsk soja sauce/tamari
  • 1 spsk olivenolie

Rengør grøntsagerne og skær dem i tynde strimler eller stave. Du kan bruge en skarp kniv eller et juliennejern. Forårsløgene skæres i tynde skiver. Rør dressingen sammen og bland den i salaten. Pynt med sesamfrø, koriander og peanuts.