Április elejétő másfél éven keresztül folyamatosan pályázhatnak hozzánk civilek aktuális ügyekre és akut problémákra reagáló akciókkal, érdekérvényesítő és mozgósító tevékenységekkel. Közös Értékeink Program: lezárult az első, indul a következő pályázati kiírás!Idén március 20-án délután 2 óráig nyújthatták be pályázataikat a civil szervezetek a Közös Értékeink Program első felhívásaira – de áprilistól itt a következő lehetőség! Az első kiírásban olyan összetartó és cselekvő civil közösségek jelentkezését vártuk, akik vállalták, hogy munkájuk során új partnerségeket alakítanak, fejlődnek szervezetként, bővítik módszertani tudásukat, miközben konkrét kampányokat is megvalósítanak. A három éven keresztül futó program első kiírására két kategóriában lehetett pályázni, amelyeknek a “Partnerségben” és “Fejlődésben” nevet adtuk. Jelentkezni rájuk a Közös Értékeink Program honlapján külön erre kialakított online felületen lehetett.
Közülük 120 darabot a „Partnerségben”, 190-et a „Fejlődésben” kategóriában nyújtottak be. Jelenleg ezek formai értékelése zajlik, majd ezt követően minden pályázat két-két - nyílt felhívás útján, több mint 50 jelentkezőből kiválasztott - külső értékelő szakértőhöz kerül, akik 9 szempont szerint pontozzák, és szövegesen is értékelik a pályázatokat, felsorolva azok erősségeit és gyengeségeit. Az így kialakult rangsort az Ökotárs Alapítvány, az Autonómia Alapítvány és a Kárpátok Alapítvány vezetőiből, valamint egy külsős szakemberből álló bizottság bírálja el, ők hozzák meg a végső döntést a pályázatok támogatásáról.
Az első kiírást követően máris újabb lehetőséggel készülünk: hamarosan megnyitjuk az akciópályázatokra való jelentkezés lehetőségét is!
Ezekre a kisebb lélegzetvételű, rövidebb kampányokra a mostani felhíváson is pályázó szervezetek is indulhatnak, amíg összes támogatásuk el nem éri a maximálisan adható 60.000 €-t. Az akciópályázatokról április 13-án 16 órától online tájékoztató fórumot tartunk, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk! A Közös Értékeink pályázat az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values programjának támogatásával valósul meg, amelynek célja a civil társadalom erősítése által az európai értékek erősítése és népszerűsítése az EU a tagállamaiban. Bővebb információ: Móra Veronika: move@okotars.hu Európai Év Fája verseny: eredmény – Év Fája 2023 pályázat: indulás!Lengyelország egyik legöregebb fája, a 180 éves Fabrykant tölgy nyerte el idén az Európai Év fája címet 45718 szavazattal. A fa a hosszú élet és a bölcsesség szimbóluma hazájában. Egyedi formája vonzza a látogatókat a Lódzban található Klepacz parkba. Az egyik ága S-alakú, és több mint 20 méter hosszú, a lombkoronája eléri a 33 métert is. A második helyet a Szlovákiát képviselő sárkánytölgy nyerte el több mint 18 000 szavazattal. A fa nevét arról kapta, hogy egy ülő sárkányra hasonlít. A dobogó harmadik fokát pedig 14 219 szavazattal az Ukrajnát képviselő Krolevtsi almafa kolónia foglalja el. A hazai tatai platán híd 7342 szavazattal a tizedik helyet szerezte meg. Bővebb információ a versenyről az európai Év Fája verseny weboldalán található. Minden évben az európai verseny lezárását követően hirdetjük meg a magyarországi Év Fája versenyt. Idén március 22-én, a Víz Világnapján indult a jelölés, és a Madarak és Fák napjáig, május 10-ig tart. 2023-ban is olyan fák vagy facsoportok nevezését várjuk, amelyek fontos szerepet töltenek be a jelölő közösség, a környéken élők életében. Előnyt jelent, ha a jelöltet sokan támogatják, őshonos fajt képvisel, közterületen áll, ha életét vagy életterét veszély fenyegeti. Nem számít azonban a faegyed vagy a facsoport szépsége, mérete vagy életkora.
Bárki jelölhet - családok, iskolai osztályok, civil szervezetek, baráti társaságok vagy munkahelyi közösségek is. Minél többen támogatják a nevezést, annál jobb, hiszen ez bizonyítja, hogy a fa valóban különleges szerepet tölt be a közösség életében! Bővebb információ: Tokodi Nóra, tokodi@okotars.hu A Civil Térkép program híreiElindultak Civil Térkép programunk kisadományi projektjei: Pest megyében kilenc, Észak-Magyarországon hét aktív civil csoport visz több szervezet együttműködésein alapuló hálózati és akcióprojekteket. A projektek ez év októberéig tartanak, és a nyertesek az agglomerációs vízhelyzettől kezdve a helyi roma érdekérvényesítésen keresztül a civil szektor és az önkormányzat kapcsolatáig bezáróan számos fontos témával foglalkoznak. A pályázatírási szakaszban mindkét térségben tervező műhelyek és találkozók folytak, ahol az érdeklődők segítséget kaphattak, és együtt gondolkodhattak pályázati témáikról. A Pest megyei szervezetek november végi, az észak-magyarországiak pedig 2023. január eleji határidővel adták be pályázataikat. A Pest megyei támogatott projektekről ezen a linken, az észak-magyarországiakról pedig itt lehet bővebben olvasni. Alapítványunk és partnerei – az Autonómia Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány és Kárpátok Alapítvány ősz végéig rendszeres találkozókkal, személyre szabott szakmai segítségnyújtással és mentorálással járulnak hozzá a nyertes programok sikeres megvalósulásához. A Pest megyei nyertes szervezetekkel február végén Budapesten projektindító találkozót tartottunk, ahol - egy kis ünnepléssel egybekötve - a jelenlévők megismerkedtek egymás projektjeivel, kapcsolódási pontokat keresve és találva. Emellett olyan, többeket érintő nehézségeket is feltérképeztünk, melyek mentén elindulhatnak a mentorálási folyamatok és a műhelymunkák szervezése. Jelenleg is fut egyik támogatottunk, a Víz Koalíció kampánya! Március 18-tól 27-ig tart a Víz Hete programsorozat, melyben több, programunkban nyertes szervezet is aktívan kiveszi a részét. Ajánljuk közelgő eseményeiket:
Bővebb információ: Komenczi Bálint, balint.k@okotars.hu, +3670 6 331531 Európai jelentés a civil társadalom helyzetérőlA civil társadalomra és szervezetekre uniószerte nagy nyomás nehezedik, a helyzet egyes tagállamokban kifejezetten aggasztó. Ennek ellenére a civil szervezetek továbbra is kitartanak. – Ez lehetne az Európai Civil Fórum (European Civic Forum - ECF) „Fighting for Democratic Empowerment and Resilience" című új jelentésének rövid összegzése. A 2022-es fejleményeket elemző kiadvány rávilágít a polgári szabadságjogok Európa-szerte tapasztalható gyengülésére, és arra is, hogy a civil társadalom mindmáig a demokrácia és a jogállamiság alappillére. Móra Veronika, alapítványunk igazgatója a kiadvánnyal kapcsolatban elmondta:
|