Kunnon kaveri -toiminnan ajankohtaiset uutiset

Etkö näe kuvia? Katso selainversio

miina sillanpään säätiö logo

Kunnon kaverin uutiskirje

 

Kunnon kaveri -hankkeen uutisia

  Tervetuloa mukaan syksyn Kunnon kaveri toimintaan. Syksy starttaa maanantaina 31.8.!

Kunnon kaveri -ryhmät ovat kasvaneet viiden vuoden aikana lämpimiksi yhteisöiksi, joissa on löydetty uusia ystäviä, harrastuksia ja iloa arkeen. Iloitsen siitä, että niin moni on löytänyt mukaan. Onkin hienoa päästä aloittamaan kuudetta Kunnon kaveri -kautta.  Jos olet pitänyt taukoa tai et vielä ollut aiemmin ryhmissä, lämpimästi tervetuloa mukaan! Jatkossa osallistujilla on entistä enemmän mahdollisuuksia vaikuttaa sekä olla mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa ryhmien sisältöjä. 

Kirjeestä löydät syksyn Kunnon kaveri -aikataulun. Paikat ja ajat ovat samat kuin keväällä.  Vinkkaan sinulle myös Miina Sillanpään Klubi65+:sta. Lopun vinkkilinkkilistasta löydät todella monipuolisesti myös muita syksyllä alkavia ryhmiä ja toimintaa. Tutustu rauhassa ja suunnittele itsellesi omannäköinen ja mielenkiintoinen harrastesyksy.  😀

Lukaise uutiskirje ja tiedät minne ja milloin tulla! Soittele tai laita viestiä minulle, jos tulee kysyttävää!

Lämpimin terveisin, 
Anne, 
hankekoordinaattori
Kunnon Kaveri -hanke
anne.luhtala@miinasillanpaa.fi
044 328910

 
 
 

Syksyn Kunnon kaveri -toiminta

Kunnon kaveri -ryhmät starttaavat tutuissa paikoissa ja ajankohdissa ma 31.8. alkaen. Luvassa on jälleen hyvää oloa, mukavaa seuraa ja naurua!  Tervetuloa mukaan vahvistamaan tasapainoa, lisäämään jalkojen voimaa ja virkistämään mieltä ja aivoja! 

SYKSYN OHJELMA (pdf)>>
 
 

Millaista arkea sinä toivot? -Miina Sillanpään Klubi65

Miina Sillanpään Klubi65+ kutsuu sinut osallistumaan, kokeilemaan ja vaikuttamaan tulevaisuuden toimintaan sekä saamaan virikkeitä arkeen ja tapaamaan muita. Klubi65+ on suunnattu yli 65-vuotiaille. Osallistuminen ei vaadi aiempaa kokemusta tai erityistaitoja. Klubi 65+ järjestetään Wilhelmiina Palveluiden tiloissa Helsingissä (Taavetti Laitisen katu 4) ti 8.9., ma 21.9., ti 29.9., to 22.10. ja to 29.10.2026, klo 11–15 

LISÄÄ TIETOA >>
 
 

Syksy on tehty harrastuksista

Harrastukset virkistävät monin tavoin arkea. Mitä haluaisit kokeilla, mikä on sinun tapasi osallistua? Tässä muutama idea ja alla olevasta listasta löydät lisää. Katso minut kauniiksi -hankkeen maksuttomat tunnit löydät tästä. Tunneille voi tulla kokeilemaan ja niitä järjestetään mm. Munkkiniemen ja Riistavuoren palvelukeskuksissa. Sydänliiton luontokuntosalit ovat käynnissä ja kutsuvat luontoon liikkumaan. Paikat ja ajat löydät täältä. Helsingin kaupungin senioriliikuntaan pääset tutustumaan tästä ja Kaarelan alueen alueliikuntaan tästä. Onko Helsingin kaupungin tapahtumakalenteri jo tuttu? Tästä kalenteriin Lisää vinkkejä alla.

Tutustu rauhassa ja vinkkaa kaverillekin! 

 

Vinkit

Liikuntaluotsi - koulutus

Päiväkävelyt Paloheinässä, Helsingin latu & polku

kävelyitä & tapahtumia Diakonissalaitos

Hyvän ikääntymisen olohuone -toiminta Pikku-Huopalahdessa

Opastetut puistokävelyt Helsingissä

Luontoretkikalenteri pääkaupunkiseutu

Lisää liikettä hyvässä seurassa Kannelmäen Voimistelijat ry

Helsinki Mission virkistysryhmät

Ryhmästä ryhtiä, Vanhusten turvan hankkeen ryhmät

Seniori-info, Helsingin kaupunki

 
 

HYVÄ ARKI IKÄÄNTYVÄLLE

ETUSIVU |  SÄÄTIÖ | AJANKOHTAISTA | KEHITTÄMINEN | TIETOPANKKI | TIETOSUOJA

Miina Sillanpään Säätiö, Taavetti Laitisen katu 4, 00300 Helsinki.
www.miinasillanpaa.fi

 

 
 
FacebookTwitter
 
 
Peruuta tilaus